Własna wyszukiwarka Google dla Twojej firmy


gsa

Nic nie kojarzy się bardziej z wyszukiwaniem informacji w sieci, niż wyszukiwarka Google. Słowo "googlować" zostało ogłoszone słowem dziesięciolecia przez American Dialect Society. Jest też słowem oficjalnie występującym w Słowniku Języka Polskiego. Oznacza "wyszukiwanie danych w internecie przy pomocy wyszukiwarki Google". Od kilku lat na rynku dostępne jest "Google w pudełku", specjalne urządzenie pozwalające przeszukiwać zasoby IT firmy, dostarczając wyników równie szybko i skutecznie jak wyszukiwarka Google.

Jednym z podstawowych problemów w dzisiejszym świecie jest nadmiar informacji. Firmy posiadają olbrzymie ilości danych przechowywanych w różnych miejscach i różnych formatach. Dane przechowywane są w dokumentach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych, prezentacjach, bazach danych, stronach typu wiki, CMSach, aplikacjach. Znalezienie pośród nich właściwych wyników jest trudne i czasochłonne. Według badań IDC 2 pracownik poświęca tygodniowo 9.5 godziny na poszukiwanie informacji, w tym 3.5 godziny na bezoowocne poszukiwanie. Dodatkowo poświęcane są 3 godziny na odtwarzanie dokumentów, które już istnieją, ale nie można ich znaleźć. Skrócenie tego czasu istotnie poprawi wydajność i skuteczność pracowników, co przekłada się na zyski i mniejsze wydatki na płace.

Google Search Appliance pozwala indeksować różne typy danych. Wspiera ponad 220 typów plików, w tym HTML, PDF i Microsoft Office. Umożliwia przeszukiwanie rekordów baz danych, repozytoriów, a także przesukiwanie zasobów internetowych. Integruje się między innymi z Microsoft SharePoint, LDAP, IBM Lotus Notes i OpenText Livelink.

Algorytmy Google

Urządzenie wykorzystuje te same algorytmy co wyszukiwarka Google.
 • Wyniki poprawiają się z czasem. Jeśli użytkownicy będą wybierać z listy wyników jakiś element, to jego pozycja na liście będzie rosnąć.
 • 28 automatycznie rozpoznawanych języków.
 • System podpowiedzi znany z wyszukiwari Google, proponowane uzupełnienie wpisywanego przez użytkownika tekstu.
 • Autokorekta znana z przeglądarki Google, wykrywa literówki i błędy w wyszukiwanych terminach i sugeruje poprawną formę.
 • Stemming - eliminacja oboczności, wydobywanie rdzenia wyrazów, czyli części niepodlegającej odmianie.
 • Dynamiczne klastrowanie wyników - grupowanie wyników w podkategorie.
 • Możliwość wysyłania powiadomień, gdy pojawi się nowy dokument dotyczący określonego tematu.
 • Wsparcie dla metadanych, możliwość zadawania zapytać dotyczących bezpośrednio metadanych oraz filtrowania wyników na tej podstawie.

Film prezentujacy Google Search Appliance (język angielski)

Skalowalność

Obecnie dostępne są dwa modele Google Search Appliance:
 • GB-9009 indeksuje dziesiątki milionów dokumentów.
 • GB-7007 indeksuje do 10 milionów dokumentów.
Największą siłą urządzenia jest jego skalowalność. Aby zwiększyć liczbę indeksowanych dokumentów wystarczy tylko dokupić więcej urządzeń i można indeksować nawet miliard dokumentów. Zapewnione jest wsparcie dla RAID, dzięki czemu zyskuje się większą odporność na awarię i wyższy uptime (nieprzerwany czas pracy systemu).

Film na temat skalowalności Google Search Appliance (język angielski)

Lista wyników

 • Możliwość automatycznego tłumaczenia wyników wyszukiwania dzięki Google Translate
 • Podgląd dokumentów
 • Możliwość zmieniania i dostosowywania wyglądu listy wyników.
 • Sugerowane podobne zapytania, ustalane przez administratora.

Przykładowa lista wyników

universal search

Bezpieczenstwo

Wyszukiwane są tylko te dane, do których użytkownik faktycznie posiada dostęp. Dzięki temu można używać Google Search Appliance zarówno jako wewnętrznej wyszukiwarki firmowej, jak i wyszukiwarki dla klientów udostepnionej na stronie internetowej. Wewnątrz firmy można wprowadzić system jednokrotnego, uniwersalnego logowania, zintegrowanaego z autentykacją przez LDAP, NTLM, Windows Integrated Authentication.

Administracja

Specjalny panel administracyjny jest udostępniany w 32 językach. Można przy jego pomocy skonfigurować w pełni urządzenie. Daje możliwość autmatycznego generowania raportów na temat najczęstszych zapytań. Urządzenie można zintegrować też z Google Analytics i uzyskać dzięki temu o wiele bogatsze statystki na temat zachowań użytkowników.
 1. Oficjalna strona Google Search Appliance
 2. The Hidden Costs of Information Wordk - IDC White Paper